گردشگری

هدف تکنیک از ارائه این خدمت ایجاد فرصت گردشگری و ایرانگردی برای اقشار ضعیف جامعه که با وجود هزینه های سنگین اقامتی و خورد و خوراک گردشگری امکان استفاده از این فرصتها را ندارند.

می‌ شود ایرانی باشی و ایرانگردی را دوست نداشته باشی؟

می شود خانواده ای گردش و مسافرت و دیدن شهرهای مختلف کشور را دوست نداشته باشد؟


تعریف گردشگری

 گردشگری مجموعه فعالیت افرادی است که با هدف گذراندن اوقات فراغت، تفریح، تجارت و یا هر هدف دیگری به مکان هایی بیرون از محیط معمول جامعه خود سفر و برای مدتی در آن مکان اقامت می کنند. گردشگری از دو جهت اهمیت بسیار زیادی دارد.

اولین اهمیت گردشگری تاثیر روانی و آرامشی است که برای گردشگر ایجاد می نماید. بسیاری از افراد برای فرار از فشار  کار و زندگی تصمیم می گیرند به سفر بروند. حتی کوتاه. حتی نزدیک. هرکس حتی یکبار مسافرت و گردشگری را تجربه کرده باشد قطعا ارزش آن را از این جهت به خوبی درک می کند.

دومی ازین باب است که این حوزه یک صنعت پویا، رقابتی و درآمدزا به حساب می آید. بخش قابل توجهی از بودجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از صنعت توریسم تامین می شود. بسیاری از کشورهای توریستی برنامه های استراتژیک مدونی برای بهبود عملکرد خود در این صنعت اتخاذ می کنند.

در طی چند دهه گذشته روند رو به رشد گردشگری در دنیا با سرعت قابل توجهی رشد داشته است چرا که مقوله سفر به عنوان یک مفهوم عادی در زندگی انسان­ها تغییر الگو داده است. در گذشته سفر برای مردم نیازمند برنامه ریزی های مداوم و بعضا دست و پا گیر بود. اما امروزه به لطف تکنولوژی و تغییر سبک زندگی این مقوله با راحتی وصف ناپذیری صورت می گیرد. مردم برای کارهای تجاری، تعطیلات، تفریح، ماجراجویی یا حتی درمان های پزشکی سفر می کنند. همین مسائل باعث شده است که شاهراه پول و ثروت از مسیر گردشگری بگذرد و کشورهایی موفق به کسب درآمدهای قابل توجهی از این صنعت رو به رشد شوند.

در صنعت گردشگری، رضایت، ایمنی و بخصوص لذت مخاطبان از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل روزانه سیر عظیمی از پیشنهادات متنوع و آفرهای وسوسه برانگیز از سمت فعالان صنعت توریسم به مخاطبان عرضه می شود. مقاصد گردشگری همواره تحت تاثیر فعالیت توریسم بوده اند. گردشگری درآمد اقتصادی کشورهای مقصد را افزایش می دهد ، هزاران شغل ایجاد می­کند ، زیرساخت ­های یک کشور را توسعه می­دهد و حس تبادل فرهنگی را بین خارجی ­ها و شهروندان ایجاد می کند. این در هم آمیختگی فرهنگی به رشد سطح اجتماعی جوامع کمک کرده است.


مزایای گردشگری برای کشورها

گردشگری یک پدیده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که منجر به جابجایی مردم به کشورها یا مکانهایی خارج از محیط معمول زندگی آنها برای اهداف شخصی یا تجاری می شود. همه ما در دوره های مختلف زندگی تجربه ” گردشگر ” بودن را در ابعاد کوچک با یک سفر یک روزه داشته ایم. با وجود گستردگی درک ما از این مفهوم، تعریف گردشگری کار ساده­ای نیست . امروزه ما در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، به موازات رشد اقتصادی این کشورها، رشد گردشگری را نیز شاهد هستیم. در واقع این دو بخش لازم و ملزوم یکدیگر هستند. در جهان امروز، بسیاری از کشورهای دنیا که با محدودیت منابع ارزی مواجه هستند، درآمد های حاصل از گردشگری را به عنوان یکی از منابع مهم کسب درآمد ارزی خود قرار داده اند. بدیهی است که در صورت داشتن پتانسیل ها و منابع ارزشمند گردشگری می توان به بخش های مختلف این حوزه به عنوان منبع کسب درآمد نیز نگریست.

رشد اقتصادی و برخوداری از سطح رفاه بالاتر، رشد فعالیت اقتصاد گردشگری را نیز تضمین خواهد کرد. حرکت رو به گسترش این چرخه می تواند منجر به توسعه هر چه بیشتر این کشورها شود.

گردشگری در حد وسیعی اشتغال ایجاد می کند و یکی از بزرگترین صادرات نامرئی جهان را تشکیل می دهد. جاذبه ­های گردشگری به لحاظ منابع طبیعی، فرهنگی، باستانی، مذهبی  و …. از توانمندی بسزایی در جذب گردشگران برخوردارند. با سرمایه گذاری مناسب در بخش های نرم افزاری و سخت افزاری این صنعت و نیز با حفظ مزیت های رقابتی در جهان می توان میلیاردها دلار از این بخش کسب درآمد کرد. نکته حائز اهمیت این است که گردشگری نسبت به سایر صنایع از لحاظ سرمایه گذاری احتیاج به منابع درآمدی و منابع ارزی کمتری دارد و به نسبت سرمایه گذاری انجام شده منافع و درآمد های بیشتری را در مقایسه با سایر بخش ها نصیب دولت­ ­ها می کند.

کشور ما دارای جاذبه های گردشگری بیشماری است. بسیاری از گردشگران خارجی حتی با وجود محدودیتهای بسیاری که ما برای گردشگران خارجی داریم، با شوق و انگیزه بسیار برای دیدن جاذبه های گردشگری ایران می آیند و محدودیتها را با جان و دل می پذیرند.


تاریخچه گردشگری

تاریخچه گردشگری به اولین تعاملات انسانی در این کره خاکی بر می­گردد؛ اما به عنوان یک مقوله و سبک زندگی اهمیت گردشگری در اوایل قرن بیست و یکم بیشتر برای مردم و سیاستگذاران شفاف سازی شد؛ بطوریکه این پدیده به یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی دنیا تبدیل شد و تاثیر آن در سراسر جهان مشهود شده است. تاریخچه گردشگری به اواخر قرن 18 برمی گردد که غربی ها با آماده سازی زیرساخت های لازم برای تفریح و لذت مردم با هدف تجارت پایه های گردشگری به سبک امروزی را طرح ریزی کردند. ابتدایی ترین روش پیاده سازی گردشگری را در یونان باستان و روم  به دو شکل گردشگری میراث فرهنگی (مکان های تاریخی ) و استراحتگاه های ساحلی می­توان یافت و پس از آن عجایب هفتگانه دنیا برای یونانی ها و رومی ها به مکان های جذاب گردشگری مبدل شد.

اما اکنون با توسعه فناوری و زیرساخت های حمل و نقل مانند افزایش خطوط ریل قطار، ایرلاین های ارزان قیمت و فرودگاه های بین المللی ، گردشگری مقرون به صرفه تر و راحت تر شده است. 27 سپتامبر هر ساله به عنوان روز جهانی گردشگری جشن گرفته می شود. این تاریخ در سال 1970 انتخاب شد و در اساسنامه UNWTO تصویب شده است. هدف از این روز افزایش آگاهی از نقش گردشگری در جامعه جهانی است.


تکنیک و گردشگری 

تکنیک با هدف ایجاد فرصتهای برابر برای تمام مردم عزیز کشورمان به حوزه گردشگری ورود کرده است. به مرور زمان با تورم و گرانی افسار گسیخته ای که گریبان مردم را گرفته است گردشگری نیز به تفریح انحصاری و خاص اقشار مرفه تبدیل شده است. این قابل قبول نیست. 

تکنیک در تلاش است با برگزاری تورهای یک روزه، دو روزه و چند روزه با قیمت مناسب و با همکاری سازمانها و ارگانهای دولتی فرصت گردشگری را برای  عزیزانی که از لحاظ مالی محدودیت دارند فراهم نماید و همه بتوانند خانواده شان را با آرامش برای دیده جاذبه های گردشگری کشور عزیزمان به سفر ببرند.

برنامه تورها به مرور و بر اساس برنامه ریزی سازمان گردشگری در سایت تخصصی سازمان گردشگری قرار خواهد گرفت.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل منتشر نمیشود